tr Turkish
en Englishfr Frenchde Germantr Turkish

Bilinçli Sedasyon

Sedasyon

Bilinçli sedasyon, bilinç açık ve kişinin her türlü konuşmaya ve komuta cevap verebilir durumda iken korku ve endişesinin ortadan kaldırılmasıdır. Bu bir genel anestezi değildir, hastane ya da ameliyathanede değil diş hekimi muayenehanesinde uygulanır. Hasta ile hekim arasında diyalog yaşanması mümkündür.

Diş hekimi, ağzını açmasını söylediğinde, hasta bunu kolaylıkla yapabilir. İşlem sırasında anestezi uzmanı, hastayı monitörle izleyerek nabzını ve tansiyonunu takip eder. Hasta, operasyon sonrası ilaçların etkisi ile ağızda yapılan diş işlemi, ağrıyı, hoşlanmadığı sesleri, vb. hatırlamayacağından psikolojik travmaya da maruz kalmaz. Bu durum, hastanın daha sonra ki seanslarda diş tedavisine gelişini kolaylaştıracaktır.

Bilinçli sedasyon, hem erişkinlerde hem de çocuklarda son derece güvenli olarak kullanılabilmektedir. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Erişkinlerde intravenöz (damariçi) uygulanır. Tek seansta birçok diş tedavisini yapmak mümkündür. İşlem bittikten yarım saat sonra hasta evine gidebilecek duruma gelir. Araba kullanmaması, efor gerektirecek işlerden uzak durması, dinlenmesi tavsiye edilir. Ayrıca diş hekimi randevusuna hastanın bir yakını ile gelmesi tavsiye edilir. Uygun hastalara yapılan bilinçli sedasyon, hastaya ve hekime sağladığı avantajlar düşünüldüğünde, harcanan emek ve zamanın buna değer olduğu görülmektedir.

Bilinçli Sedasyon:

  • Hasta açısından rahat ve güvenli bir ortam yaratması yanında, korku hissini tamamen giderir.
  • Ağrı eşiğini yükselterek ağrıyı hissetmemenizi sağlar.
  • Diş hekimi stresinin ortadan kaldırılması ve istenmeyen reflekslerin önlenmesi ile hekim açısından son derece rahat bir çalışma ortamı sağlar.
  •  Özellikle korkuya eğilimli çocukların belleklerinde derin izler bırakacak psikolojik travmaları engeller.
  • Bazı kalp hastaları ve yüksek tansiyonlu hastalarda lokal anestezi ortamının daha rahat tolere edilmesini sağlar.