tr Turkish
en Englishfr Frenchde Germantr Turkish

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma


Diş beyazlatma insanların, son yıllarda, daha çok rağbet ettiği bir tedavi ve estetik yöntemidir. Dişler zaman içerisinde çeşitli nedenlerle renklenirler ve eski parlaklıklarını kaybederler.
Gelişmiş beyazlatma teknikleri ile dişlerin doğal rengini daha beyaz ve parlak yapar.

Dişinizin Yapısı
Dişin rengine etki eden 2 temel tabaka vardır. Dentin adı verilen bir alt tabaka ve kanallı bir yapıya sahip olan, kalsifiye ve en dıştaki tabaka olan mine. Mine sert bir tabadır ve dişin en dış yüzeyini örter. Günlük hayatta yediğimiz yiyecek ve içeceklerle birlikte; özellikle kırmızı şarap, kahve, çay vs. gibi renklendirici gıdalarla zaman içerisinde minenin renginde değişiklikler oluşur. Dişlerdeki renk değişikliğini esas olarak iki grupta sınıflandırabiliriz:

1. Dışsal Renklenmeler : Çay, kahve, sigara, kırmızı şarap gibi renklendirici ajan içeren gıdaların diş yüzeyinde oluşturduğu renklenmelerdir. Profesyonel temizleme yöntemi (polisaj,airflow) ve fırçalama ile bu renklenmeler uzaklaştırılabilir.

2. İçsel Renklenmeler: Dişlerin gelişimi sırasında veya kanal tedavisi sonrası meydana gelen renklenmelerdir. Özellikle dişlerin gelişim döneminde kullanılan ilaçlar ve fazla flor tüketimi beyaz –sarı opak gelişimsel renklenmelere neden olmaktadır. Kullanılan kanal malzeme patları, siniri ölmüş olan dişlerde oluşan nekroz turuncu, gri renklenmelere neden olur.

Hekim kontrolünde yapılan beyazlatma işlemi ile bu tür renklenmeler giderilebilir.

Beyazlatma Yöntemleri: Günümüzde uygulanan iki türlü beyazlatma işlemi vardır.

Home bleaching: hekimin hastaya uygun hazırladığı plak ve vereceği ajanla hastanın geceleri uyguladığı beyazlatma tipidir. Hasta kontrollere gelir, süreyi ve dozajı hekim belirler.

Ofis bleaching: Klinik içerisinde uygulanan ofis bleaching “ofis tipi beyazlatma” dır. Ofis tipinde sadece ajanla yapılanı veya özel ışın cihazı + ajan beraber yapılanları mevcuttur. Zamanı kısıtlı olanlar için ofis tipi uygundur. Hekim beyazlamanın ne kadar olabileceğini tahmin edebilir, ancak kesin sonuç her dişte değişir.