tr Turkish
en Englishfr Frenchde Germantr Turkish

Kompozit Dolgular

Kompozit Dolgu

Kompozit dolgular nasıl yapılır?
Kompozit dolgular, hazırlanmış kavitelere tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışık ile sertleştirilir. Bu işlem bitince kompozit dolgular dişe göre şekillendirilir ve düzeltilir.

Avantaj ve dezavantajlar:
Bu dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. Ayrıca bu dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller. Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler. En önemli dezavantajı nadiren de olsa, bazen işlem sonrası duyarlılıkların olmasıdır. Dolguların renkleri, kahve, çay gibi boyayıcı yiyeceklerle de hafifçe değişebilmektedir. Renklenme olmaması dolgunun iyi malzemeyle yapılması, iyi cilalanması, hastanın kullanımı ile ilgilidir.

Amalgam dolgularla arasındaki farklar:
Kompozit dolgu yapılacak dişte, sadece çürük bölgenin temizlenmesi tutuculuk için yeterli iken, amalgam dolgularda sağlam diş dokusundan da madde kaldırılması gerekir. Komposit dolgular daha estetik bir görüntü vermektedirler. Günümüzde kompozit materyallerin dayanıklılığı ilk çıktıkları yıllara göre oldukça artmıştır. Artık amalgam dolgunun dayanıklılığı ile kompozit dolgunun dayanıklılığı arasındaki fark tartışılır hale gelmiştir. Dişin pozisyonuna, çürüğün büyüklüğüne, kavitasyonun konumuna göre hangi tip dolgunun yapılacağına hekimin karar vermesi daha uygun olacaktır.

Kompozit restorasyonlar sonrası hastalara uyarılar:
Kompozitlerde de artık aynı seansta polisaj işlemi yapılabilmektedir. Ancak çok büyük restorasyonlar ya da çok diş için yapılan seri restorasyonlarda hastayı bir defa daha kontrole çağırarak varsa gerekli düzeltmeleri yapmak hem estetik hem fonksiyon açısından çok daha iyi olacaktır.

Bu mateyallerle ön dişlerde çok büyük kayıplar restore edilebilmekte bu nedenle hastaların ısırmada dikkatli olmalarının bu restorasyonların ömrünü uzatacağının da anlatılması gerekmektedir. Özellikle fasial yüzde yapılan uygulamalardan sonra ne kadar iyi polisaj yapılmış olsa da boyayabilen yiyecek ve içeceklerin dolguların renklerini değiştirebileceği yine hatırlatılmalıdır. Aşınma nedeni ile restore edilmiş dişlerde daha çok dikkat edilmesi gereken şey de hastaya çok sert olmayan diş fırçaları önermek ve fırçalama yöntemlerinde düzeltmeler yapabilmelerini sağlamaktır. Bu öneriler geniş fasial yüz restorasyonlar için de geçerlidir.