tr Turkish
en Englishfr Frenchde Germantr Turkish

Ortodonti

Ortodonti

Dişlerdeki çapraşıklığın buna ek olarak çene, yüz ve dişlerdeki uyumsuzlukların düzeltilmesini sağlayan bilim dalına ortodonti denir. Bu alanda eğitim almış uzman diş hekimine ise ortodontist denir.

Ortodontik tedavi yöntemleri ile düzeltilen sorunlar:
Dişlerdeki Çapraşıklıklar
Dişler arasındaki boşluklar
Çene,yüz ve dudak uyumsuzlukları
Kapanış bozuklukları

Neden Ortodontik Tedavi?
Çapraşık ve uyumsuz dişler estetik görünüm başta olmak üzere birtakım sorunlara neden olabilmektedir. Dişlerdeki çapraşıklık dişlerin aralarının temizlenmesini zorlaştırır. Bu nedenle çürüklere ve dişeti hastalıklarına eğilim artar. Dişler düzgün kapanmadığında, çene kaslarında ve çene ekleminde birtakım sorunlar oluşabilir. Ön bölgedeki dişlerin fazla ileride olması hem estetik soruna neden olur hem de kapanış sırasında dudak ve damakta travmaya ve konuşma bozukluğuna neden olabilir. Ortodontik tedavi ile fizyolojik ve estetik tüm sorunlar düzeltilir ve kişinin yaşam kalitesi artmış olur.

Ortodontik tedavi hem çocuklarda hem yetişkinlerde uygulanan başarılı bir tedavi şeklidir. Ortodontik tedavide, bazı tedaviler sadece belli yaş grubunda yapılabilir. Bazı iskeletsel bozuklukları erken yaşta tespit edip tedavi etmek gerekir. İleriki yaşlarda düzeltilemeyip büyük cerrahi operasyonlar gerektirebilir. Bazı tedavilerde ise tüm daimi dişlerin çıkmış olması gerekir. Bunun için 6 aylık kontrollerle hekime gidilmesi gerekir.