tr Turkish
en Englishfr Frenchde Germantr Turkish

Pedodonti

Pedodonti

Çocuklara uygulanan her türlü tedavi ve koruyucu diş hekimliği işlemlerini yapan, bu konuda özel eğitim almış diş hekimlerine pedodontist (çocuk diş hekimi), bu diş hekimliği dalına da pedodonti denir.

Bu bilim dalı 2 temel esasa ayrılır. Birincisi meydana gelmiş sorunları tedavi etmek, ikincisi ise oluşabilecek sorunları önlemek için koruyucu ve önleyici tedavileri uygulamaktır. Koruyucu tedavide flor uygulaması ve fissür sealant uygulaması yapılmaktadır. Süt dişlerini ağızda tutmak ortodontik açıdan da gereklidir. Süt dişlerinin ağızda kalması için kanal tedavileri, pedodontik kron kaplamalar yapılmaktadır. Çocukların çene gelişimlerini etkileyen kötü alışkanlıkları olabilir (parmak emme gibi) ,bu durumlarda ortodontik apereyler kullanılır. Erken yaşta bu gibi olguların tespiti çok önemlidir.

Çocuklarda sık rastlanan problemler:
Çürük: Çocuklarda çürüklerin meydana gelmesinin başlıca nedenleri ballı süt, mama gibi besinlerin uzun süre (özellikle gece) diş yüzeylerinde kalmasıdır. Bunların dışında yetersiz fırçalama, sağlıksız beslenme, asitli içecekler gelir. Dişlerdeki çürük alan temizlenerek dolgu yapılır ve dişin sağlıklı bir şekilde ağızda kalması sağlanır.

Darbe: Çocuklarda sıkılıkla rastlanan bir sorundur. Darbe alınan dişte herhangi bir sorun olmasa bile mutlaka diş hekimine danışmak gerekir.
Dişlerin canlı dokusu olan ‘’pulpa’’ gelen darbenin etkisi ile canlılığını kaybedebilir. Bu durum geçici veya daimi olabilir. Diş canlılığını kaybettiği zaman ağrıya, apseye veya alttan gelen dişi etkiyecek sorunlara neden olabilir.
Darbe ile oluşabilen diğer sorunlar dişlerin yerinden çıkması, yer değiştirmesi, damağa gömülmesi olabilir. Bu durumda da en kısa zamanda diş hekimine gidilmesi gerekir. Yer değiştiren veya gömülen diş yumuşak el hareketleriyle yerine yerleştirilmelidir ve düzenli kontrollerle dişin canlılığı kontrol edilmelidir. Eğer daimi diş ağızdan çıktıysa hemen bir sütün, serumun, yumurta akının veya tükürüğün içinde bekletilerek en kısa zamanda diş hekimine gidilmelidir. Bu durumda dişin yerine tekrar yerleştirilme şansı olabilir.

Kırık: Dişin kırılan parçası kaybolmamışsa, saklanarak diş hekimine götürülmelidir. Kırık parça bonding ajanlar yardımıyla tekrar dişin diğer parçasına yapıştırılabilir. Eğer dişin kırılan parçası bulunamıyorsa, o kırık dişe kompozit dolgularla restorasyon yapılabilir. Bazı kırıklar dolgu ile düzeltilemeyecek kadar büyük olabilir. Bu durumda kompozit veneer uygulaması yapılabilir.

Diş Çekimi: Süt veya sürekli dişler yapılacak tedavi ile ağızda kalamayacak bir durumdaysa çekilmesi gerekir. Süt dişleri çekildikten sonra alttan sürekli diş gelecektir. Sürekli dişin yerini korumak için yer tutucu bir aparey yapılması gerekir.

Sürekli dişler çekildiklerinde yerlerine başka diş gelmez. Bu gibi durumlarda dişlerin pozisyonlarının, kapanışın ve estetiğin düzgün kalması için ortodontik tedavi gerekebilir ve mutlaka bir diş hekimine danışılması gerekir.

Temizlik: Dişlerin üzerindeki bakteri plağının uzaklaştırılması işlemidir. Özellikle diş hekimi ile ilk tanışma randevularında uygulanır ve çocuğun diğer tedavilere ve hekimine alışmasını sağlar.